Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Zdravé letné grilovanie
Aj vy patríte medzi nadšencov, ktorí si počas letného obdobia vychutnávajú grilované jedlo v kruhu rodiny i priateľov? Iste viete, že nesprávne grilovanie zo sebou prináša aj zdravotné rizika. Začnime teda pekne od začiatku a teda pri príprave mäsa ešte pred grilovaním.
Žiaľ grilované mäso skrýva celú radu rakovinotvorných látok vo vysokej koncentrácii. K nim patria napríklad nitroamíny alebo heterocyklické amíny (HCA). Heterocyklické aromatické amíny vznikajú pri grilovaní alebo pečení, hlavne pri teplotách vyšších ako 190,5 °C.
Čím dlhšie je mäso vystavené týmto vysokým teplotám, tým väčšie množstvo neželaných látok vzniká. Najviac kontaminované sú obľúbené pripečené kúsky na mäse alebo pripečené zvyšky v panvici. O zdravotných rizikách isto viete a preto sa poďme spoločne venovať zníženiu nebezpečných látok. Vedci na Arkansaskej univerzite zistili, že antioxidanty eliminujú a zamedzujú tvorbe HCA. Človek by mal teda pred alebo počas konzumácie grilovaného mäsa prijať dostatočné množstvo antioxidantov.
Vedci začali experimentovať s rôznymi marinádami. Marinády, ktoré používame pri grilovaní obsahujú koreniny a bylinky ako sú bazalka, rozmarín, šalvia, majorán, oregano a tymian. Mnohé z týchto korenín obsahujú popri výbornej chuti aj tri antioxidanty: carnosol, kyselinu karnosolovú a kyselinu rozmarínovú.
Dokážu teda tieto marinády naozaj ovplyvniť riziko rakoviny pri grilovaní? Výsledky boli obdivuhodné: marinádované steaky preukázali o 87% menej rakovinotvorných látok (HCA) ako nemarinádované!
Marináda s rozmarínom a tymianom bola najefektívnejšia. Ale aj dve ďalšie testované marinády s oreganom, tymianom, cesnakom a cibuľou či s oreganom, cesnakom, bazalkou a petržlenovou vňaťou, preukázali podobne dobré výsledky.
Kto si chce byť teda úplne istý, naloží mäso pred grilovaním do takejto marinády, najlepšie zhotovenej na základe vody a nie oleja, ako to robia experti na grilovanie.
Okrem toho môžeme vychádzať aj z toho, že na antioxidanty bohaté prílohy majú podobné ochranné efekty ako marinády. Takže nezabudnite len na poriadny tanier paradajkovo – paprikového šalátu.
Zdravé letné grilovanie
Ešte prikladáme pár zásad správneho grilovania:
• používajte čerstvé mäso, zmrazené mäso rozmrazte v chladničke (nikdy nie pri izbovej teplote),
• ryby marinujte krátko, nepotierajte ich octom alebo citrónovou šťavou, aby neboli suché,
• dajte prednosť malým kúskom či jemným plátkom mäsa,
• do mäsa pred vytvorením chrumkavej kôry nepichajte, aby nevytiekla šťava, plamene, ktoré vzápätí vyšľahnú, môžu mäso spáliť
• grilujte pri nízkej teplote a radšej dlhšie (pri vysokej teplote hrozí strata bielkovín a nerovnomerné prepečenie),
• obracajte mäso pravidelne, aby ste sa vyhli spáleniu,
• grilujte na drevenom uhlí či briketách,
Veľa zábavy pri grilovačkách a pekné leto!
Zdroj: www.badatel.net
← Späť na zoznam noviniek