Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Funkcie vitamínu C v organizme
Ako vitamín C pôsobí?
Hlavnou funkciou kyseliny askorbovej v ľudskom tele je jej účasť v oxidačno-redukčných dejoch, to znamená v takých, v ktorých sa mení obsah kyslíka (oxidácia – zvyšovanie, redukcia – znižovanie). To sa uplatňuje vo všetkých telesných systémoch a dnes je známe, že účasť kyseliny askorbovej sa uplatňuje najmä v týchto životne nevyhnutných procesoch:
- Je to hlavne hydroxylácia aminokyseliny prolínu, hlavnej zložky kolagénu, tvoriaceho spojivo v koži, šľachách, chrupkách a kostiach. Keď nie je dosť vitamínu C, tak sa kolagén zle tvorí, a preto sú hlavnými príznakmi skorbutu poruchy kože a slizníc, ďasien atď.
- Pri premene niektorých životne nevyhnutných látok, ako je aminokyselina tyrozín: v dreni nadobličiek sa z nej tvorí hormón adrenalín, nevyhnutný pre stresové reakcie.
- Pri vstrebávaní železa z čreva.
- Najväčšie množstvo kyseliny askorbovej je v endokrinnej žľaze– kôre nadobličiek vyrábajúcej steroidové hormóny – glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Vitamín C je teda potrebný pri syntéze hormónov. Druhým najbohatším orgánom v ľudskom tele na kyselinu askorbovú sú vaječníky – takisto vyrábajúce steroidové hormóny a hypofýza (mozgový podvesok).
- Tým, že je kyselina askorbová schopná na seba viazať kyslík, je veľmi účinným antioxidantom, látkou brániacou oxidácii iných látok. Táto antioxidačná funkcia podporuje imunitu a vo farmakologických dávkach má protinádorový účinok.
Prečo potrebujeme vitamín C?
Na rozdiel od mnohých cicavcov, si ľudský organizmus nie je schopný vyrobiť vitamín C. Preto je nevyhnutné, prijímať túto životne potrebnú látku v potrave. Potrebujeme ju nevyhnutne preto, aby nám normálne fungovalo väzivo a tvoril sa v ňom dostatok kolagénu, aby sme netrpeli srdcovo-cievnymi ťažkosťami, poruchami hojenia rán, zníženou toleranciou stresu, narušenou funkciou imunity, zvýšenou vnímavosťou k bakteriálnym a vírusovým infekciám a ďalšími patologickými stavmi. Jeho nedostatok okrem iného predstavuje rizikový faktor vzniku onkologických ochorení.
Infúzna terapia vitamínom C
Americký dvojnásobný laureát Nobelovej ceny Linus Pauling sa domnieval, že pre optimálne zabezpečenie organizmu, potrebujeme okolo 10 g vitamínu C denne. Sú to dávky, ktoré si bežne vyrábajú váhou s nami porovnateľné zvieratá (kozy, ovce). Avšak bežne sa v učebniciach uvádza denná potreba vitamínu C (60-80 mg). To je možné ľahko zabezpečiť vyváženou stravou s dostatkom ovocia a zeleniny. Avšak v posledných rokoch sa množia štúdie, ktoré dokazujú, že v celom rade patologických stavov sú nároky organizmu na množstvo dodaného vitamínu C mnohonásobne vyššie a približujú sa skôr teórii pána Paulinga. U onkologických pacientov sa uvádzajú ešte mnohonásobne vyššie dávky.
Prečo aplikovať infúziu, nestačí podať vitamín C ústami?
Pri podaní vitamínu C ústami – vďaka obmedzeným transportným mechanizmom v čreve – možno docieliť v krvi len nízku koncentráciu vitamínu C, ktorá postačuje na zabezpečenie len bežných (fyziologických), nie však preventívnych a liečivých účinkov (protiinfekčných, protizápalových, protinádorových). Na dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C treba vytvoriť v krvi takmer 15-krát vyššiu koncentráciu, čo je možné iba pri jeho vnútrožilovom podaní.
Kedy aplikovať?
Infúzna liečba vitamínom C je určená ako podporná liečba mnohých ochorení (napr. recidivujúcich infekcií, alergií, artritídy, aterosklerózy, nádorov) a tiež stavov vyčerpanosti a „vyhorenia" (burn-out syndróm).
Infúzna terapia prispieva k cielenej likvidácii rakovinových buniek a pôsobí proti metastázovaniu, čo sa dáva do súvislosti so schopnosťou vitamínu C blokovať angiogenézu nádorov (nádor si nemôže nanovo vytvárať svoje cievy a šíriť sa).
Komu aplikovať?
Každému, kto má:
- stres,
- psychickú záťaž či fyzickú námahu (vrátane športu),
- psychické poruchy,
- opakované infekcie,
- alergie,
- metabolický syndróm (obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka),
- reumatické choroby charakterizované napr. bolesťami kĺbov,
- autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, Crohnova choroba atď.),
- nádorové ochorenia (v akomkoľvek štádiu).
Zdroj: vitamin-c-infuzia.sk
Uvedený text má len informatívny charakter. Družstvo lekární ako prevádzkovateľ portálu www.dl.sk neručí za jeho správnosť a aktuálnosť.
← Späť na zoznam noviniek