Bylinné čaje majú liečivu moc

Aby bylinky neublížili

Nech medzi vaše obľúbené kombinácie bylinkových čajov patria akékoľvek, mali by ste vedieť, že nič by ste nemali preháňať. Pred konzumáciou si vždy prečítajte príbalové informácie a dodržujte pokyny výrobcov. Pokiaľ si čaj vyrábate doma vyhľadajte si informácie v odborných knihách, na internete alebo vhodnosť byliniek konzultujte so svojím lekárom. Žiadna bylinka vám nepomôže ihneď – je potrebne dodržiavať pravidelnosť i dlážku konzumácie. V prípade, že bylinky používate ako očistu pitnú kúru doporúčuje sa maximálna dĺžka užívania 6 týždňov.

 

Harmanček

Poznáme ho tiež pod názvom kamilky či rumanček pravý. Tento názov prezrádza, že harmanček prinesie telu aj duši pokoj a harmóniu. Harmančekový čaj pomáha upokojiť myseľ aj žalúdok. Lieči zažívacie problémy i zápaly hrubého čreva. Poradí si tiež aj s nespavosťou a psychickými problémami. Jeho odvar má priaznivý vplyv aj na pokožku. Pitie a kloktanie zase lieči afty a ochorenia ďasien. V neposlednom rade harmanček zmierňuje menštruačne bolesti.

 

Lipový kvet

Voňavý lipový čaj uvítate najmä pri nachladnutí a ochoreniach najrôznejšieho druhu. Pomáha znižovať horúčku a je ideálnym pomocníkom pri boji s nádchou, kašľom i zápalom priedušiek. Okrem toho podporuje potenie rozpustí hlieny. Priaznivo sa osvedčil tiež pri liečbe ochorení močových ciest.

 

Šípky

Veľmi vyhľadávané a používané sú v súčasnosti najmä plody šípovej ruže. Šípky sa používajú čerstvé i sušené pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Plody šípovej ruže sú bohaté aj na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice.

Používať sa môžu čerstvé i sušené. Ešte dnes z nich ľudia pripravujú čaje, džemy, kompóty, domáce víno, med, sirup i šípkový pretlak a omáčky k divine. Šípky predstavujú prevenciu pred infekčnými chorobami. Pitím čaju zo šípiek si prirodzene doplníte hladinu vitamínu C a dodá vám tiež potrebnú energiu počas zimy, jarnej únavy, vhodné je jeho pitie i počas tehotenstva. Pri chrípkovom ochorení môžete vypiť až 2 – 3 šálky tohto čaju denne. Jeho užívanie sa doporučuje i pri problémoch s močovými cestami, krvotvorbou či stolicou, dokonca i pri cukrovke a rekonvalescencii.

 

Žihľava

Čaj zo žihľavy vie robiť zázraky. Upokojuje ekzém a kožné ochorenia, poradí si tiež aj so zápalmi kĺbov. Žihľava obsahuje vitamíny C a B a provitamín A, a bohatá je aj na železo, horčík a vápnik. Čaj zo žihľavy prelieči obličky, žlčník i pečeň, pomáha pri anémii, alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Žihľavový čaj sa zaraďuje aj k bojovníkom proti leukémii, artérioskleróze, chronickým bolestiam kĺbov i osteoporóze. Jeho dlhodobejšie užívanie je tiež výborným prírodným liekom na nádchu.

Žihľavu by si mali dopriať určite aj cukrovkári, pretože znižuje hladinu krvného cukru. Žihľavový čaj sa pripravuje z jednej väčšej čajovej lyžičky na šálku vody. Žihľavu zalejeme prevretou, avšak nie vrelou vodou. Necháme vylúhovať 5 minút. Žihľava má silný účinok pri trojtýždňovej očistnej kúre. Čaj sa pije len z jej listov, najlepšie čerstvo natrhaných, trikrát denne. Prvú šálku by sme mali vypiť hneď ráno nalačno. Účinky čaju sa zvýšia, pokiaľ čaj pijeme pomaly, v priebehu dvadsiatich minút.

Žihľavový čaj riedi a čistí krv, odstraňuje vyrážky a farebné nerovnosti pokožky, odvodňuje telo a prečisťuje pečeň. Pri nedostatočnej činnosti srdca a obličiek sa jedna čajová lyžička varí 10 minút so 1/4 l vody a potom sa nechá 5 – 10 minút vylúhovať. Teplý odvar sa pije 3x denne. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.

 

Skvelý výber čajov nájdete v lekárňach DLZelená lekáreň

 

 

Zdroj: coopclub.cz,

Uvedený text má len informatívny charakter. Družstvo lekární ako prevádzkovateľ portálu www.dl.sk neručí za jeho správnosť a aktuálnosť.


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

Mgr. Viera Mokrišová - Lekáreň Podbreziny

Mgr. Viera Mokrišová

Lekáreň Podbreziny

Novinky

SVETOVÝ DEŇ DIABETU – 14. NOVEMBER

Vedeli ste, že 14. november je svetový deň DIABETU?  Nie? Prečo práve v tento deň?   Presne 14. novembra 1891 sa narodil kanadský fyziológ Frederick […]

Mýty a fakty o …. CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

“Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.” Omyl. Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, […]

Mýty a fakty o NÁDCHE

“Nádcha nie je ochorenie.” OMYL I keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z […]

Ako predísť chrípke

Čo treba robiť…   umývajte si ruky (zvlášť po kašli alebo kýchaní) udržujte vzdialenosť (od osoby chorej na chrípku) vyhýbajte sa  preplneným miestam (kino, verejne […]

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste […]

Aktuálna akcia 2024

Akcia 1
www.ilekaren.sk

Aktuálna akcia 2024

Aktuálne akcie akcie najdte na https://ilekaren.sk

Akcia 2
diaporada.sk

Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024

ODBORNÉ DIAPORADENSTVO V LEKÁRŇACH Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024 viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/

Akcia 3
diaporada.sk

Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu 14. November viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/