Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Aby slnko bolo liekom
Viete, ako vyzerá najpríjemnejšie dávkovanie vitamínu D? No predsa pobyt na slniečku, ktoré nám plne dokáže zabezpečiť potrebnú dávku tohto vitamínu, dôležitého najmä pre zdravé kosti. V priemere stačí 30 minút denne, pričom nie je potrebné zdržiavať sa na priamom slnku. Vitamín D nás chráni pred osteoporózou, rakovinou hrubého čreva a ďalšími ochoreniami. Je to prakticky jediný známy vitamín, ktorý si naše telo dokáže zabezpečiť aj inak ako potravou. Vekom však táto schopnosť organizmu zabezpečiť si dostatok vitamínu D klesá. Slnečné lúče majú pozitívne účinky na celý náš organizmus, avšak len vtedy, ak poznáme správne dávkovanie.
Najčastejšou chybou, ktorej sa pri užívaní vitamínu D v podobe slniečka dopúšťame, je nesprávne opaľovanie. Tu platí jednoduchá zásada – priame slnenie pôsobí blahodarne len ráno a v neskorších popoludňajších hodinách, v žiadnom prípade nie je vhodný pobyt na slnku v čase od 11-tej do 15-tej hodiny. Biologická odpoveď človeka na slnečné žiarenie totiž závisí od dávky žiarenia. Pri vhodnom opaľovaní sa spúšťa užitočná reakcia – tvorba vitamínu D a postupná ochrana kože proti žiareniu. Pri nevhodnom opaľovaní dochádza k nepriaznivému efektu v podobe spálenej kože, čo navyše spôsobuje aj predčasné starnutie pokožky a zvýšené riziko vzniku zhubného nádoru kože.
K najčastejším ochoreniam patrí malígny melanóm. Podľa štatistík, len na Slovensku sa diagnostikuje ročne približne 4 tisíc nových kožných nádorov.
Siesta ako ochrana
Zvlášť opatrní by sme mali byť najmä pri pobyte pri mori. Domáci veľmi dobre vedia, prečo sa v čase tzv. siesty zdržiavajú v tieni alebo v dobre vetraných miestnostiach. Intenzívne slnko je totiž veľmi nebezpečné a určite sa mu treba vyhýbať, pretože v čase medzi 11. – 15. hodinou sa zvyšujú všetky negatívne účinky slnečného žiarenia.
Vyberte si vhodný opaľovací krém
Ďalšou spoľahlivou ochranou pred slnkom sú kvalitné opaľovacie krémy s ochranným faktorom UV žiarenia. Ochranný krém si vyberáme v závislosti od fototypu kože, čím je koža svetlejšia, tým vyššiu ochranu potrebuje. Odporúčame, aby ste si pozorne prečítali všetky informácie v návode na použitie. Určite by tam nemala chýbať ani informácia o tom, či je krém odolný voči vode. Aj v takom prípade je však potrebné, najmä pri častejšom pobyte vo vode, aby ste si opakovane natreli celé telo dostatočnou vrstvou ochranného krému.
Pozor na kombináciu slnko – lieky
Osobitnú pozornosť treba venovať svojej pokožke pokiaľ užívate lieky zvyšujúce účinnosť UV žiarenia, napríklad sulfoamidy alebo kortikoidy. Koža totiž môže byť v takýchto prípadoch citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie.
Ako spoznáte úpal?
Ak nedodržiavame preventívne odporúčania a vystavili sme pokožku priamym účinkom slnečných lúčov, zvyšujeme riziko vzniku povrchových popálenín kože rôzneho stupňa (od začervenania až po pľuzgiere). Takýto stav sa označuje úpal. Jeho príznaky sú nasledovné:
- koža je červená, je horúca a citlivá na dotyk
- koža môže byť opuchnutá a môžu sa tvoriť pľuzgiere
Prvá pomoc spočíva v okamžitom presune postihnutého do chládku, pričom kožu chladíme studeným zábalom. Človek postihnutý úpalom musí prijímať tekutiny, ale po malých dúškoch. Pokiaľ má na tele množstvo pľuzgierov, tak je potrebné navštíviť čo najskôr lekára. Nikdy však pľuzgiere neprepichávame alebo nestrhávame.
Malé deti a starí ľudia by na priame slnko v žiadnom prípade nemali chodiť bez pokrývky hlavy, pretože práve tieto vekové skupiny sú najviac ohrozené úpalom. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie pitného režimu.
Alergia na slnko
Prejavuje sa drobnými vyrážkami, vriedkami alebo fľakmi na tých častiach tela, ktoré boli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, najčastejšie ide o výstrih a ramená. Ak sa alergia objaví, je to pre nás signál, aby sme sa v nasledujúcich dňoch slnku úplne vyhli. Nepríjemné svrbenie, ktoré alergiu na slnko zvykne sprevádzať, môžeme zmierniť liekmi proti alergickým reakciám, či už pri lokálnom alebo celkovom použití. K najčastejšie používaným patria antihistaminiká. Jednou z foriem prevencie môže byť aj betakarotén. Odborná literatúra uvádza, že užívanie betakaroténu v čase, keď sa častejšie slníme, nepomáha len peknému opálenému vzhľadu pokožky, ale aj znižuje pravdepodobnosť negatívnych účinkov slnečného žiarenia. Alergia na slnko je pri dodržaní spomínaných základných odporúčaní najčastejšie záležitosťou niekoľkých dní. Ak však ťažkosti pretrvávajú aj po viac ako 48 hodinách po tom, prípadne sa pridružia ďalšie prejavy, napríklad malátnosť, sťažené dýchanie, výrazná únava a podobne, je potrebné vyhľadať lekára.
Zdroj: preventivne.sk
← Späť na zoznam noviniek