Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Očkovanie proti chrípke
Chrípka je závažné ochorenie. Jedinou spoľahlivou ochranou proti chrípke je prevencia očkovaním. Vakcíny dostupné v partnerských lekárňach.
Chrípka je vysoko nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie. Typické príznaky chrípky sú zimnica, potenie, vysoká horúčka (nad 39 °C), extrémna únava, bolesti hlavy a svalov a dráždivý kašeľ. V prípade, že nezostanete v posteli do vyliečenia, treba rátať so zvýšeným rizikom komplikácií. Hoci najťažšie príznaky pretrvávajú 2 – 3 dni, choroba pokračuje ďalších 7 – 10 dní. Toto môže znamenať niekoľko dní práceneschopnosti, upútanie na lôžko a potom mnoho „unavených“ dní až do úplného vyzdravenia.
Chrípka je vírusové ochorenie, zabudnite teda na antibiotiká. Existujú lieky – virostatiká – ktoré pomáhajú, sú však viazané na lekársky predpis a pomerne drahé. Preto ako liečba prichádza do úvahy iba riešenie symptómov, teda prejavov ochorenia – pri zvýšenej telesnej teplote antipyretiká, pri nádche nosové kvapky alebo aerodisperzie, prípadne riešenie ďalších komplikácií.
Jedinou správnou cestou je zastaviť vírus skúr, ako vás napadne. A tu pomáha očkovanie.
Dôvody pre očkovanie proti chrípke:
- Prevencia úmrtia na chrípku – každý rok niekoľko ľudí zomrie na chrípku a jej komplikácie. Väčšinou sú to starší ľudia nad 65 rokov a ľudia s chronickými ochoreniami. Na chrípku zomiera viac ľudí, ako na iné ochorenia, ktorým možno predchádzať očkovaním.
- Prevencia závažného ochorenia – chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, bronchitída, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenia, z ktorých je mnoho potrebných hospitalizovať. Tieto ochorenia môžu mať aj trvalé zdravotné následky. Najčastejšie je potrebné na chrípku hospitalizovať deti mladšie, ako 2 roky.
- Prevencia infikovania vašich blízkych – ak bývate v kontakte s človekom, ktorý patrí do skupiny s vysokým rizikom komplikácií chrípky, mali by ste sa dať zaočkovať. Tým, že sa dáte zaočkovať môžete chrániť členov vašej domácnosti, vrátane rizikovej skupiny a malých detí.
A ešte niekoľko poznámok:
- Očkovanie proti chrípe pôsobí preventívne iba proti vírusom chrípky. Nepôsobia preto preventívne proti prechladnutiu a iným vírusovým infekciám.Okrem iných symptómov zabraňuje v týchto prípadoch aj vzniku kašla a nádchy, ktoré by mohli sprevádzať priebeh chrípkového ochorenia.
- Okrem chrípkových, existuje niekoľko druhov iných vírusov, ktoré vyvolávajú ochorenia podobné chrípke. Závažnosť týchto ochorení je v porovnaní s chrípkou oveľa nižšia. Je však dobré sa pripraviť aj na túto alternatívu. Informujte sa vo svojej lekárni.
- Vakcína nemôže zapríciniť chrípku. Vo vakcíne nie je obsiahnutý vírus, ale iba jeho povrchové čiastočky bez genetickej informácie. Preto vakcína v žiadnom prípade nemôže spôsobiť chrípku!
- Vakcína neúčinkuje okamžite. Imunitnému systému trvá asi 2 týždne, kým sa vytvorí dostatočná obrana pred chrípkou. Ľudia, ktorí dostanú chrípku v období vytvárania protilátok, nesprávne dávajú vinu vakcíne za vznik chrípky.
← Späť na zoznam noviniek