prihlásenie Družstvo lekární, prvé a jediné nezávislé združenie lekárnikov - majiteľov lekární

Horúčka

Horúčka sama o sebe nie je chorobou, ale príznakom prebiehajúceho ochorenia. Najčastejšie sa s ňou stretávame pri infekčných zápalových ochoreniach, pri rôznych poraneniach, môže sprevádzať aj chronické choroby. 

Telesná teplota  mierne kolíše počas dňa, u žien sa mení s menštruačným cyklom, zvyšuje sa pri fyzickej aktivite, navyše, každý človek má trochu inú normálnu teplotu.  Za zvýšenú teplotu považujeme teplotný vzostup o 1°C od normálnej teploty, teda rozpätie od 37,4 do 37,9°C. Teplota nad 38 – 38,5° C  sa už považuje za horúčku. Tieto hodnoty platia pre meranie teploty v podpazuší, pre meranie v konečníku je treba prirátať 0,5°C.

Pozitívnou stránkou zvýšenej teploty pri ochorení  je urýchlenie cirkulácie krvi. Náš imunitný systém sa aktivizuje, biele krvinky sa v prúdiacej krvi rýchlejšie dostávajú na miesto poškodenia, organizmus sa účinnejšie bráni. A navyše, pri zvýšenej teplote  majú   vírusy  a baktérie sťažené podmienky pre prežitie.

Na druhej strane horúčka  môže byť záťažou pre ľudí trpiacich na kardiovaskulárne a iné chronické ochorenia, rovnako ťažko ju znášajú starší ľudia.  Pri ochladzovaní potením telo stráca množstvo tekutín a minerálov a môže dôjsť k dehydratácii organizmu. U malých detí sa môžu pri vysokých teplotách vyskytnúť  kŕče.

Meranie teploty.

Na meranie teploty máme v súčasnosti  k dispozícii liehové teplomery , ktoré pracujú na rovnakom princípe ako v minulosti používané ortuťové ,  alebo celú škálu rôznych digitálnych teplomerov. Meranie liehovými teplomermi trvá  5-7 minút, ich nevýhodou  je, že sa pomalšie „sklepávajú“. U digitálnych teplomerov koniec  merania ohlási zvukový signál, pri meraní  v podpazuší sa však odporúča dobu merania predĺžiť . U nich je zasa potrebné občas skontrolovať stav batérie.

Kedy a ako znižovať teplotu?

Teplotu je vhodné znižovať, keď presiahne 38 – 38, 5° C a má stále stúpajúcu tendenciu.  Najčastejšie na jej zníženie používame liečivá, takzvané  antipyretiká ( sú to hlavne lieky s obsahom  kyseliny acetylsalicylovej, paracetamolu a  ibuprofenu ). Pri vysokej teplote, ktorú sa Vám nedarí  znížiť   liekmi, alebo ak ich nemáte k dispozícii, môžete  použiť vlažný kúpeľ, alebo sprchu  iba  o 1-2 ° C chladnejšie ako nameraná teplota a  telo necháme voľne uschnúť . Môžete použiť aj špongiu namočenú do vlažnej vody a ňou telo omývať.  Odparovaním vody z pokožky dochádza prirodzene k ochladzovaniu organizmu.  Nepoužívajte príliš studené obklady, alebo veľmi studenú sprchu, aby nedošlo ku kolapsu organizmu.  

Dodržiavajte  tieto zásady:

– Pri výbere vhodného lieku pre konkrétneho pacienta sa vždy poraďte s lekárnikom,  ktorý zváži jeho vek, zdravotný stav i lieky, ktoré prípadne pravidelne užíva, a vyberie ten  správny  liek.  

– Dodržiavajte doporučené dávkovanie a časové odstupy medzi jednotlivými dávkami.

– Dodržiavajte pitný režim.  Spolu s tekutinami dopĺňajte aj  vitamíny a minerály, vhodné sú minerálne vody a ovocné  šťavy. Liečivé čaje, ako lipový a bazový, veľmi účinne podporia  potenie a tým ochladzovanie organizmu.

– Ochorenie sprevádzané horúčkou vyžaduje kľud na lôžku v pravidelne vetranej miestnosti.  Použite iba ľahkú prikrývku.

– Znovu zdôrazňujeme, že horúčka je len sprievodným príznakom prebiehajúceho ochorenia, preto určite navštívte lekára, ak horúčka trvá niekoľko  dní alebo je vyššia ako 40° C a Vám sa ju nedarí znižovať spomenutými metódami.  Opatrnosť je namieste hlavne u malých detí, starších ľudí a pacientov s ochorením srdca, či iných chronických ochorení.

 

Uvedený text má len informatívny charakter. Družstvo lekární ako prevádzkovateľ portálu www.dl.sk neručí za jeho správnosť a aktuálnosť.

 


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

Mgr. Ľubomíra Minarovičová - Lekáreň Fontána

Mgr. Ľubomíra Minarovičová

Lekáreň Fontána

Novinky

SVETOVÝ DEŇ DIABETU – 14. NOVEMBER

Vedeli ste, že 14. november je svetový deň DIABETU?  Nie? Prečo práve v tento deň?   Presne 14. novembra 1891 sa narodil kanadský fyziológ Frederick […]

Mýty a fakty o …. CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

“Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.” Omyl. Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, […]

Mýty a fakty o NÁDCHE

“Nádcha nie je ochorenie.” OMYL I keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z […]

Ako predísť chrípke

Čo treba robiť…   umývajte si ruky (zvlášť po kašli alebo kýchaní) udržujte vzdialenosť (od osoby chorej na chrípku) vyhýbajte sa  preplneným miestam (kino, verejne […]

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste […]

Aktuálna akcia 2022

Akcia 1
www.ilekaren.sk

Aktuálna akcia 2022

Aktuálne akcie akcie najdte na https://ilekaren.sk