Družstvo lekární

Prvé a jediné nezávislé združenie lekárnikov - majiteľov lekární

prihlásenie Družstvo lekární, prvé a jediné nezávislé združenie lekárnikov - majiteľov lekární

Aby slnko bolo liekom

Viete, ako vyzerá najpríjemnejšie dávkovanie vitamínu D? No predsa pobyt na slniečku, ktoré nám plne dokáže zabezpečiť potrebnú dávku tohto vitamínu, dôležitého najmä pre zdravé kosti. V priemere stačí 30 minút denne, pričom nie je potrebné zdržiavať sa na priamom slnku. Vitamín D nás chráni pred osteoporózou, rakovinou hrubého čreva a ďalšími ochoreniami. Je to prakticky jediný známy vitamín, ktorý si naše telo dokáže zabezpečiť aj inak ako potravou. Vekom však táto schopnosť organizmu zabezpečiť si dostatok vitamínu D klesá. Slnečné lúče majú pozitívne účinky na celý náš organizmus, avšak len vtedy, ak poznáme správne dávkovanie.

 

Najčastejšou chybou, ktorej sa pri užívaní vitamínu D v podobe slniečka dopúšťame, je nesprávne opaľovanie. Tu platí jednoduchá zásada – priame slnenie pôsobí blahodarne len ráno a v neskorších popoludňajších hodinách, v žiadnom prípade nie je vhodný pobyt na slnku v čase od 11-tej do 15-tej hodiny. Biologická odpoveď človeka na slnečné žiarenie totiž závisí od dávky žiarenia. Pri vhodnom opaľovaní sa spúšťa užitočná reakcia – tvorba vitamínu D a postupná ochrana kože proti žiareniu. Pri nevhodnom opaľovaní dochádza k nepriaznivému efektu v podobe spálenej kože, čo navyše spôsobuje aj predčasné starnutie pokožky a zvýšené riziko vzniku zhubného nádoru kože.
K najčastejším ochoreniam patrí malígny melanóm. Podľa štatistík, len na Slovensku sa diagnostikuje ročne približne 4 tisíc nových kožných nádorov.

 

Siesta ako ochrana
Zvlášť opatrní by sme mali byť najmä pri pobyte pri mori. Domáci veľmi dobre vedia, prečo sa v čase tzv. siesty zdržiavajú v tieni alebo v dobre vetraných miestnostiach. Intenzívne slnko je totiž veľmi nebezpečné a určite sa mu treba vyhýbať, pretože v čase medzi 11. – 15. hodinou sa zvyšujú všetky negatívne účinky slnečného žiarenia.

 

Vyberte si vhodný opaľovací krém
Ďalšou spoľahlivou ochranou pred slnkom sú kvalitné opaľovacie krémy s ochranným faktorom UV žiarenia. Ochranný krém si vyberáme v závislosti od fototypu kože, čím je koža svetlejšia, tým vyššiu ochranu potrebuje. Odporúčame, aby ste si pozorne prečítali všetky informácie v návode na použitie. Určite by tam nemala chýbať ani informácia o tom, či je krém odolný voči vode. Aj v takom prípade je však potrebné, najmä pri častejšom pobyte vo vode, aby ste si opakovane natreli celé telo dostatočnou vrstvou ochranného krému.

 

Pozor na kombináciu slnko – lieky
Osobitnú pozornosť treba venovať svojej pokožke pokiaľ užívate lieky zvyšujúce účinnosť UV žiarenia, napríklad sulfoamidy alebo kortikoidy. Koža totiž môže byť v takýchto prípadoch citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie.

 

Ako spoznáte úpal?
Ak nedodržiavame preventívne odporúčania a vystavili sme pokožku priamym účinkom slnečných lúčov, zvyšujeme riziko vzniku povrchových popálenín kože rôzneho stupňa (od začervenania až po pľuzgiere). Takýto stav sa označuje úpal. Jeho príznaky sú nasledovné:

  • koža je červená, je horúca a citlivá na dotyk
  • koža môže byť opuchnutá a môžu sa tvoriť pľuzgiere

 

Prvá pomoc spočíva v okamžitom presune postihnutého do chládku, pričom kožu chladíme studeným zábalom. Človek postihnutý úpalom musí prijímať tekutiny, ale po malých dúškoch. Pokiaľ má na tele množstvo pľuzgierov, tak je potrebné navštíviť čo najskôr lekára. Nikdy však pľuzgiere neprepichávame alebo nestrhávame.

Malé deti a starí ľudia by na priame slnko v žiadnom prípade nemali chodiť bez pokrývky hlavy, pretože práve tieto vekové skupiny sú najviac ohrozené úpalom. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie pitného režimu.

 

Alergia na slnko
Prejavuje sa drobnými vyrážkami, vriedkami alebo fľakmi na tých častiach tela, ktoré boli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, najčastejšie ide o výstrih a ramená. Ak sa alergia objaví, je to pre nás signál, aby sme sa v nasledujúcich dňoch slnku úplne vyhli. Nepríjemné svrbenie, ktoré alergiu na slnko zvykne sprevádzať, môžeme zmierniť liekmi proti alergickým reakciám, či už pri lokálnom alebo celkovom použití. K najčastejšie používaným patria antihistaminiká. Jednou z foriem prevencie môže byť aj betakarotén. Odborná literatúra uvádza, že užívanie betakaroténu v čase, keď sa častejšie slníme, nepomáha len peknému opálenému vzhľadu pokožky, ale aj znižuje pravdepodobnosť negatívnych účinkov slnečného žiarenia. Alergia na slnko je pri dodržaní spomínaných základných odporúčaní najčastejšie záležitosťou niekoľkých dní. Ak však ťažkosti pretrvávajú aj po viac ako 48 hodinách po tom, prípadne sa pridružia ďalšie prejavy, napríklad malátnosť, sťažené dýchanie, výrazná únava a podobne, je potrebné vyhľadať lekára.

 

Zdroj: preventivne.sk


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

PharmDr. Igor Minarovič, PhD. - Lekáreň Paracelsus

PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

Lekáreň Paracelsus

Novinky

3slovak3

SVETOVÝ DEŇ DIABETU – 14. NOVEMBER

  Vedeli ste, že 14. november je svetový deň DIABETU?  Nie?   Prečo práve v tento deň?   Presne 14. novembra 1891 sa narodil kanadský [...]

radi-lekanika-jesen

Mýty a fakty o …. CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

“Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.” Omyl. Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, [...]

nádcha

Mýty a fakty o NÁDCHE

“Nádcha nie je ochorenie.” OMYL I keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z [...]

chripka_A4_zlta

Ako predísť chrípke

Čo treba robiť…   umývajte si ruky (zvlášť po kašli alebo kýchaní) udržujte vzdialenosť (od osoby chorej na chrípku) vyhýbajte sa  preplneným miestam (kino, verejne [...]

voda

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste [...]

Aktuálna akcia November - December 2017

Akcia 1
10% zľava

Ibalgin® 400 48 tbl

Účinné analgetikum: • pomáha pri bolesti hlavy, zubov, chrbta, svalov, kĺbov a bolestivej menštruácii, • znižuje horúčku, • tlmí zápal. Pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov.

Akcia 2
10% zľava

PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor

Odstraňuje príznaky chrípky a nachladnutia, ako sú: horúčka, upchatý nos, bolesť hlavy, bolesť hrdla. Akcia platí aj na ostatné príchute značky PARALEN® GRIP horúci nápoj (12 vrec.): citrón 650 mg/10 mg, čerešňa 650 mg/10 mg echinacea a šípky 500 mg/10 mg.

Akcia 3
12% zľava

Bromhexin 12KM 30ml

Bromhexin 12KM kvapky uvoľňujú a zrieďujú hustý hlien pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest (priedušky a pľúca). Neobsahujú cukor ani alkohol. Účinná látka: bromhexini hydrochloridum. Veľkosť balenia: 30ml, 50ml

Akcia 4
10% zľava

Neo-angin bez cukru

• lieči bolesť v krku • dezinfikuje ústnu dutinu • potláča zápal V akcii aj Junior angin pastilky** a Junior angin sirup**.

Akcia 5
5% zľava

Dorithricin® pastilky 20ks

Jediné lokálne voľnopredajné ANTIBIOTIKUM na cmúľanie. Rýchlo účinkuje pri zápaloch a bolestiach hrdla, pri zápaloch sliznice ústnej dutiny a ďasien. Je vhodný aj pre deti od 6 rokov.

Akcia 6
25% zľava

Diclobene gél 100 g

Diclobene - keď je rýchlosť a sila dôležitá - chladivý gél s diklofenakom - pre rýchlu a spoľahlivú úľavu od bolesti chrbta, svalov a kĺbov. Obsahuje sodnú soľ diklofenaku.

Akcia 7
10% zľava

Stoptussin 50 ml

Stoptussin - jedinečná kombinácia 2 účinných látok pre úľavu od suchého kašľa - zastaví dráždivý kašeľ a obnovuje ochranný film na sliznici dýchacích ciest. Obsahuje butamiratiumdihydrogéncitrát a guajfenezín.

Akcia 8
5% zľava

VIBOVIT VIANOCE 2017

Vianočné balenie Vibovit®+ obsahuje 2 druhy želé multivitamínov v praktickom darčekovom kufríku. Deti navyše poteší hračka zadarmo.

Akcia 9
10% zľava

Stoptussin 180 ml

Stoptussin - jedinečná kombinácia 2 účinných látok pre úľavu od suchého kašľa - zastaví dráždivý kašeľ a obnovuje ochranný film na sliznici dýchacích ciest. Obsahuje butamiratiumdihydrogéncitrát a guajfenezín.

Akcia 10
5% zľava

Hliva ustricovitá s rakytníkovým olejom

darčekové balenie 100+100 cps Hliva v kombinácii s rakytníkovým olejom v darčekovom balení v dóze 100+100 kapsúl ZADARMO. Hliva pochádza od certifikovaných pestovateľov s deklarovaným obsahom beta-glukánov 118,2mg v 1 kapsule. Bez prímesí a konzervačných látok.

Akcia 11
5% zľava

BIO REISHI 120 cps v dóze

Obsahuje 100% čistú Reishi spracovanú lyofilizáciou s využitím všetkých aktívnych látok celej čerstvej huby. Reishi podporuje obranyschopnosť organizmu a priaznivo pôsobí na obehový systém. Darčekové balenie obsahuje Reishi 120 cps + Reishi v káve 2 ks

Akcia 12
5% zľava

RAKYTNÍČEK želatínky 70 ks

Rakytníček želatínky s obsahom rakytníka v darčekovom balení s hlavolamom. Každé balenie obsahuje 1 hlavolam, celkovo je možné získať 24 rôznych druhov. Rakytník prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu

Akcia 13
50% zľava

GS Koenzym Q10 60mg Premium

Darujte zdravie v úžasnej vianočnej ponuke. Silná dávka 60 mg koenzýmu Q10 s vysokou vstrebateľnosťou. Navyše hloh pre správnu činnosť srdca a biotín pre normálny energetický metabolizmus. So súťažou o luxusné ceny v hodnote 19 000 €. 15 € na kúpeľné pobyty vyhráva každý!

Akcia 14
15% zľava

Cemio Kamzík Vianoce 2017

EXKLUZÍVNÉ BALENIE – Získajte 1 mesiac užívania ZADARMO. Unikátna kombinácia švajčiarskeho kolagénu NC I, NC II a vitamínu C pre správnu tvorbu kolagénu v tele. Kúra na 2 mesiace. Iba 1 kapsula denne.

Akcia 15
50% zľava

GS Condro Diamant

Darujte zdravie v úžasnej vianočnej ponuke. Mimoriadna sila glukozamín sulfátu v dennej dávke. Navyše so súťažou o luxusné ceny v hodnote 19 000 €. 15 € na kúpeľné pobyty vyhráva každý!

Akcia 16
darček

Bepanthen® Care Masť 100g + látková plienka ZADARMO

• Pomáha chrániť detský zadoček pred vznikom zaparenín • Na každodennú starostlivosť • Stará sa aj o prsné bradavky namáhané dojčením i o suchú pokožku celej rodiny

Akcia 17
34% zľava

Cemio Metric 308 Smart Bezkontaktný teplomer

Vysoká rýchlosť merania teploty do 1 sekundy. Najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob merania teploty. Podsvietený LCD displej zaistí ľahkú čitateľnosť nameranej hodnoty aj počas nočného spánku vášho dieťaťa.

Akcia 18
10% zľava

LACTOSEVEN 20 tbl

Laktobacily s obsahom 7 kmeňov baktérií mliečneho kvasenia, inulínovej vlákniny a vitamínu D na imunitu. Ideálny na užívanie pri oslabení imunity, počas antibiotickej liečby a pri poruchách trávenia.

Akcia 19
70tbl zad.

Magnex 375 mg + B6 250 tbl

250 tbl Tablety s obsahom 375 mg horčíka a vitamínu B6. Stačí 1 tableta denne. 250 tbl. za cenu 180 tbl. 70 tabliet zdarma! Neobsahuje cukor, laktózu, lepok ani kvasnice. Pre správnu funkciu nervov a svalov.

Späť na začiatok stránky