Družstvo lekární

Prvé a jediné nezávislé združenie lekárnikov - majiteľov lekární

prihlásenie Družstvo lekární, prvé a jediné nezávislé združenie lekárnikov - majiteľov lekární

Aby slnko bolo liekom

Viete, ako vyzerá najpríjemnejšie dávkovanie vitamínu D? No predsa pobyt na slniečku, ktoré nám plne dokáže zabezpečiť potrebnú dávku tohto vitamínu, dôležitého najmä pre zdravé kosti. V priemere stačí 30 minút denne, pričom nie je potrebné zdržiavať sa na priamom slnku. Vitamín D nás chráni pred osteoporózou, rakovinou hrubého čreva a ďalšími ochoreniami. Je to prakticky jediný známy vitamín, ktorý si naše telo dokáže zabezpečiť aj inak ako potravou. Vekom však táto schopnosť organizmu zabezpečiť si dostatok vitamínu D klesá. Slnečné lúče majú pozitívne účinky na celý náš organizmus, avšak len vtedy, ak poznáme správne dávkovanie.

 

Najčastejšou chybou, ktorej sa pri užívaní vitamínu D v podobe slniečka dopúšťame, je nesprávne opaľovanie. Tu platí jednoduchá zásada – priame slnenie pôsobí blahodarne len ráno a v neskorších popoludňajších hodinách, v žiadnom prípade nie je vhodný pobyt na slnku v čase od 11-tej do 15-tej hodiny. Biologická odpoveď človeka na slnečné žiarenie totiž závisí od dávky žiarenia. Pri vhodnom opaľovaní sa spúšťa užitočná reakcia – tvorba vitamínu D a postupná ochrana kože proti žiareniu. Pri nevhodnom opaľovaní dochádza k nepriaznivému efektu v podobe spálenej kože, čo navyše spôsobuje aj predčasné starnutie pokožky a zvýšené riziko vzniku zhubného nádoru kože.
K najčastejším ochoreniam patrí malígny melanóm. Podľa štatistík, len na Slovensku sa diagnostikuje ročne približne 4 tisíc nových kožných nádorov.

 

Siesta ako ochrana
Zvlášť opatrní by sme mali byť najmä pri pobyte pri mori. Domáci veľmi dobre vedia, prečo sa v čase tzv. siesty zdržiavajú v tieni alebo v dobre vetraných miestnostiach. Intenzívne slnko je totiž veľmi nebezpečné a určite sa mu treba vyhýbať, pretože v čase medzi 11. – 15. hodinou sa zvyšujú všetky negatívne účinky slnečného žiarenia.

 

Vyberte si vhodný opaľovací krém
Ďalšou spoľahlivou ochranou pred slnkom sú kvalitné opaľovacie krémy s ochranným faktorom UV žiarenia. Ochranný krém si vyberáme v závislosti od fototypu kože, čím je koža svetlejšia, tým vyššiu ochranu potrebuje. Odporúčame, aby ste si pozorne prečítali všetky informácie v návode na použitie. Určite by tam nemala chýbať ani informácia o tom, či je krém odolný voči vode. Aj v takom prípade je však potrebné, najmä pri častejšom pobyte vo vode, aby ste si opakovane natreli celé telo dostatočnou vrstvou ochranného krému.

 

Pozor na kombináciu slnko – lieky
Osobitnú pozornosť treba venovať svojej pokožke pokiaľ užívate lieky zvyšujúce účinnosť UV žiarenia, napríklad sulfoamidy alebo kortikoidy. Koža totiž môže byť v takýchto prípadoch citlivejšia a náchylnejšia na poškodenie.

 

Ako spoznáte úpal?
Ak nedodržiavame preventívne odporúčania a vystavili sme pokožku priamym účinkom slnečných lúčov, zvyšujeme riziko vzniku povrchových popálenín kože rôzneho stupňa (od začervenania až po pľuzgiere). Takýto stav sa označuje úpal. Jeho príznaky sú nasledovné:

  • koža je červená, je horúca a citlivá na dotyk
  • koža môže byť opuchnutá a môžu sa tvoriť pľuzgiere

 

Prvá pomoc spočíva v okamžitom presune postihnutého do chládku, pričom kožu chladíme studeným zábalom. Človek postihnutý úpalom musí prijímať tekutiny, ale po malých dúškoch. Pokiaľ má na tele množstvo pľuzgierov, tak je potrebné navštíviť čo najskôr lekára. Nikdy však pľuzgiere neprepichávame alebo nestrhávame.

Malé deti a starí ľudia by na priame slnko v žiadnom prípade nemali chodiť bez pokrývky hlavy, pretože práve tieto vekové skupiny sú najviac ohrozené úpalom. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie pitného režimu.

 

Alergia na slnko
Prejavuje sa drobnými vyrážkami, vriedkami alebo fľakmi na tých častiach tela, ktoré boli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, najčastejšie ide o výstrih a ramená. Ak sa alergia objaví, je to pre nás signál, aby sme sa v nasledujúcich dňoch slnku úplne vyhli. Nepríjemné svrbenie, ktoré alergiu na slnko zvykne sprevádzať, môžeme zmierniť liekmi proti alergickým reakciám, či už pri lokálnom alebo celkovom použití. K najčastejšie používaným patria antihistaminiká. Jednou z foriem prevencie môže byť aj betakarotén. Odborná literatúra uvádza, že užívanie betakaroténu v čase, keď sa častejšie slníme, nepomáha len peknému opálenému vzhľadu pokožky, ale aj znižuje pravdepodobnosť negatívnych účinkov slnečného žiarenia. Alergia na slnko je pri dodržaní spomínaných základných odporúčaní najčastejšie záležitosťou niekoľkých dní. Ak však ťažkosti pretrvávajú aj po viac ako 48 hodinách po tom, prípadne sa pridružia ďalšie prejavy, napríklad malátnosť, sťažené dýchanie, výrazná únava a podobne, je potrebné vyhľadať lekára.

 

Zdroj: preventivne.sk


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

Mgr. Marta Hétharšiová - Lekáreň Rača

Mgr. Marta Hétharšiová

Lekáreň Rača

Novinky

voda

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste [...]

sluničko

LIEKY A SLNKO?

Pacienti sa stretnú s upozornením, že pri užívaní niektorých liekov nie je vhodný pobyt na slnku.   Ako to môže spolu súvisieť? Uvádzam najčastejšie príklady. [...]

brusnice

Trápia vás zápaly močových ciest? Siahnite po brusniciach!

Infekcia číha v bazénoch, na kúpaliskách. A bolesť a pocity pálenia nedajú na seba dlho čakať… Rozlúčiť sa s touto nepríjemnou spoločníčkou nám pomôžu brusnice. [...]

Straw hat , book and seashells on the beach with people walking

Aby slnko bolo liekom

Viete, ako vyzerá najpríjemnejšie dávkovanie vitamínu D? No predsa pobyt na slniečku, ktoré nám plne dokáže zabezpečiť potrebnú dávku tohto vitamínu, dôležitého najmä pre zdravé [...]

vlasy v lete

Tipy na zdravé vlasy v lete

Leto je síce krásne a takmer každý ho miluje, no Vaše vlasy to nemusia cítiť rovnako. Tak, ako je letné slnko neľútostné k pokožke, je totiž neľútostné [...]

Aktuálne akcie Marec - Apríl 2017

Akcia 1
zľava 5%

RAKYTNÍČEK multivitamínové

Želatínky RAKYTNÍČEK majú skvelú chuť vďaka obsahu ovocnej šťavy. Obsahujú 9 vitamínov vrátane rakytníka, ktorý je prírodným zdrojom vitamínu C. Veľkonočné balenie obsahuje DARČEK čokoládové kuriatko s rakytníkom.

Akcia 2
zľava 10%

MAGNE B6 FORTE

Magne B6® Balance a Magne B6® Forte obsahujú horčík a vitamín B6. Magne B6® Balance naviac obsahuje vitamín B9, ktorý podporuje normálnu psychickú činnosť, ako je pamäť, koncentrácia a odolnosť voči stresu. Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania.

Akcia 3
zľava 10%

Strepsils plus spray 20 ml

Na silnú bolesť hrdla. Účinkuje proti baktériám. Pri problémoch s prehĺtaním. Obsahuje Flurbiprofen.

Akcia 4
zľava 12%

NUROFEN Rapid 400 mg

Rýchla a účinná úľava od bolesti a zápalu. Potláča horúčku pri chrípke a zápaloch horných ciest dýchacích. Liek je určený pre dospelých a deti od 12 rokov. Obsahuje ibuprofen.

Akcia 5
zľava 10%

MAGNE B6® BALANCE

Magne B6® Balance a Magne B6® Forte obsahujú horčík a vitamín B6. Magne B6® Balance naviac obsahuje vitamín B9, ktorý podporuje normálnu psychickú činnosť, ako je pamäť, koncentrácia a odolnosť voči stresu. Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania.

Akcia 6
zľava 10%

Olynth HA 0,1 %

Nosová roztoková aerodisperzia,10 ml, obsahuje xylometazolíniumhydrochlorid a je určená na podanie do nosa.

Akcia 7
zľava 15%

DIAREGUL

Diaregul obsahuje hnojník obyčajný, tinosporu srdcolistú, škoricu a zázvor. Je vhodný pre osoby so zvýšenou hladinou cukru v krvi a ako doplnok pri užívaní antidiabetík. Môžu ho užívať osoby s poruchou glukózovej tolerancie aj ľudia trpiaci nadváhou.

Akcia 8
zľava 15%

PESTREC + REISHI

Pestrec mariánsky prispieva k ochrane a detoxikácii pečene. Prípravok je kombinovaný so vzácnou hubou reishi, ktorá priaznivo vplýva na imunitu organizmu a obehovú sústavu. Je naviac doplnený o bazu čiernu, ktorá má pozitívny vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Kombináciou zdraviu prospešných rastlín (pestrec mariánsky, čierna baza) a huby reishi dochádza k vzájomnému prepojeniu, ktoré posilňuje celkovú účinnosť prípravku.

Akcia 9
zľava 15%

Psilo-balsam gél 20 g

Antihistaminikum, antipruriginózum Gél s obsahom antihistaminika difenhydramínu určený na tlmenie alergických a svrbivých prejavov pokožky (slnečné alergie, bodnutie hmyzom, popŕhlenie, ovčie kiahne). PSILO-BALSAM® gél - rýchla úľava od svrbenia a bolesti!

Akcia 10
zľava 10%

Canespor® krém 15g

KONIEC SVRBENIA AJ PÁLENIA. KONIEC PLESNE. Canespor® je určený na liečbu kožnej mykózy (plesne) nôh, vrátane medziprstových priestorov a ďalších častí tela. Natiera sa len 1x denne. Obsahuje liečivo bifonazol.

Akcia 11
zľava 10%

NASAL DUO ACTIVE 1,0/50 mg/ml* - NASAL DUO ACTIVE 0,5/50 mg/ml*

Nosový sprej s dvojitým účinkom - váš upchatý nos nielen uvoľní, ale aj účinne zahojí podráždenú sliznicu. Obsahuje xylometazolíniumchlorid/dexpantenol. *Lieky na nazálne použitie.

Akcia 12
zľava 10%

GS Condro DIAMANT 60 tbl.

Prvý a jediný prípravok v SR s glukozamín sulfátom a unikátnym DIAMANT FORTESCINOM®! Obsahuje aescin pre správne krvné zásobenie kĺbového puzdra, väzív a šliach. Vitamín C pre tvorbu kolagénovej siete chrupaviek a meniskov.

Akcia 13
zľava 10%

PANCREOLAN® forte 60 tbl

Aby trávenie nebolo trápenie! Pancreolan® forte vám dodá potrebné tráviace enzýmy na prírodnej báze, ktoré podporia vaše trávenie a pôsobia proti plynatosti a nadúvaniu po jedle. Zlepšuje trávenie tučných a ťažko stráviteľných jedál. Pôsobí proti pocitu tlaku a plnosti po jedle. Obsahuje pankreatín.

Akcia 14
zľava 10%

Diclobene gél 100g

Diclobene - keď je rýchlosť a sila dôležitá - chladivý gél s diklofenakom - pre rýchlu a spoľahlivú úľavu od bolesti chrbta, svalov a kĺbov. Obsahuje sodnú soľ diklofenaku.

Akcia 15
zľava 15%

Vibovit

Vibovit®+ FARMA 50ks, Vibovit®+ Abeceda 50ks, Vibovit®+ Aqua 50ks, Vibovit®+ DINO 50ks, Vibovit®+ ZOO 50ks

Akcia 16
zľava 10%

CEMIO KAMZÍK

Unikátna kombinácia švajčiarského kolagénu NCI®, NCII® a vitamínu C. Vitamín C je dôležitý pre správnu tvorbu kolagénu v kĺbových chrupavkách. Kolagén je základnou stavebnou zložkou kĺbových chrupaviek, väzív a šliach. Kúra na 2 mesiace.

Akcia 17
zľava 10%

GYNOLACT TBL VAG 1x8

Vaginálne tablety pre bakteriálnu rovnováhu. Účinná pomoc pri obnove vaginálnej mikroflóry. Obsahuje laktobacily typické pre vaginálnu mikroflóru. Nevyteká a nešpiní bielizeň.

Akcia 18
zľava 11%

GS Koenzým Q10 30mg a 60mg

Prípravok s vysokou vstrebateľnosťou dodá organizmu optimálnu dávku koenzýmu Q10. Navyše je obohatený o biotín, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu a činnosti nervovej sústavy.

Akcia 19
zľava 10%

LACTOSEVEN 20 tbl

Laktobacily s obsahom 7 kmeňov baktérií mliečneho kvasenia, inulínovej vlákniny a vitamínu D na imunitu. Ideálny na užívanie pri oslabení imunity, počas antibiotickej liečby a pri poruchách trávenia.

Akcia 20
zľava 10%

GS Condro DIAMANT 30 tbl.

Prvý a jediný prípravok v SR s glukozamín sulfátom a unikátnym DIAMANT FORTESCINOM®! Obsahuje aescin pre správne krvné zásobenie kĺbového puzdra, väzív a šliach. Vitamín C pre tvorbu kolagénovej siete chrupaviek a meniskov.

Späť na začiatok stránky